
Man blir bara så imponerad över alla dessa duktiga fotografer som är så duktiga på att få fram just sitt uttryck i bilderna. Man blir hungrig av alla intryck så jag passar på att testa nya cafet, men oj vilka priser.
Ikväll drar galeriet igång nere vid Stora Djulö Herrgård och först ut att gala är Robert Wells. Detta har blivit mycket populärt både hos katrineholmarna och hos våra besökare som bor på Djulö Camping. Sånt här drar folk och det behöver den lilla stada. Själv tänker jag inte bidra med min vackra stämma utan överlåter det åt andra.
Sveriges kommuner är trötta på den stora kostnad som skolbussarna innebär och väljer därför en billigare variant där även ungarna får göra en insats. Reinfeldt ser detta som ett stort framsteg och tycker att det är ett korrekt agerande av kommunerna. Dock så kommer vissa ungar att kunna välja taxi istället men det kräver att föräldrarna har en inkomst på över 600.000 om året. Juholt och Socialdemokraterna slår bakut och menar att siffran ska sänkas till 400.000 om året när man kommer till makten.
Tänk att vissa inte kan hålla sig ifrån att skapa sig ett namn på dom mest märkliga sätt. Alexandra som är Jimmie Åkessons sekreterare gillar tydligen vapen och har inget emot att posera med ett automatvapen. Bilden publicerades på en blogg men försvann efter ett tag. Nu var det bara en Soft Air Gun men då kan man undra varför bilden försvann så förbaskat snabbt.
Pressen är duktiga på att hålla koll på vad Sverigedemokraterna och dess anhängare har för sig, men ibland blir det bara löjligt.
Nere på stan en sväng för att köpa tågbiljett till Stockholm och för att tjattra lite med morsan. Blev aningen förvånad när man dök in på fiket och märkte att det mer eller mindre var tomt både ute och inne. Trodde i min enfald att det skulle vara smockat med sommarmänniskor, men icke. kanske inte så underligt att man längtar till folklivet i Stockholm. Imorgon blir det färd upp för lite fotografering och besök på Fotografiska Museet som jag tycker är en höjdare, kul att kika på proffsens bilder och kanske få lite inspiration.
En annan grej jag la märke till är att det ska öppna ännu ett apotek i vår lilla stad, det blir det tredje apoteket och man undrar om katrineholmarna är väldigt sjuka. Fattar inte att marknaden kan vara så stor i vår lilla stad. Myllimäki håller på för fullt med att fixa den nya restaurangen som ligger mitt på torget, kommer att bli en riktig oas och jag tror helt klart på succe. Dom kommer att servera lite lättare rätter och med hans kunskaper så har jag en känsla av att man kommer att bli riktigt nöjd.
I Katrineholm är kommunen duktiga på att smycka vår stad med växter. Denna lilla kaktuslycka finns vid Gröna Kulle.
Det verkar vara årets händelse att Måns är allsångsledare på Skansen, i alla fall om man kollar på Aftonbladet där man liveföljer soppan…Eller är det den berömda nyhetstorkan som slagit till? Bara undrar om intresset verkligen är så stort? Jaha…förlåt självklart är det väl så..
Nu ska jag kika på Sveriges damer när dom krossar Colombia i damernas fotbolls VM, har aldrig sett en hel dammatch förut så nu återstår att se om man får smak för det hela.
En rysk toppastronom menar att vi inom 20 år kommer att få kontakt med utomjordingar. Jag har aldrig tvivlat på att det finns liv i rymden men hur det ser ut är en helt annan sak och där kan man bara spekulera även om man är en toppastronom.
Så kallade aliens kan väl ha vilket utseende som helst och vi kanske inte ens kan tänka oss hur dom skulle se ut, inte heller kan vi vara säkra på att dom har möjlighet att resa i rymden som alla tror, vad är det som säger att dom skulle vara så mycket smartare än oss? Och är dom nu smartare så lär dom nog hålla sig borta från oss människor ![]()
Aftonbladet, Ufo-Sverige, Latest UFO sightings, UFO Evidence, Real UFO`s
Jag har en liten fotogrupp på Flickr där jag samlar bilder från Katrineholm, jag vill gärna att vi blir fler medlemmar så att vi kan få se lite fler foton från bygden. Alla är välkomna att lägga upp bilder, kravet är bara att dom ska ha med katrineholm att göra.
En härlig morgon gjorde det förstås intressant att ta sig ut tidigt för att bara njuta av vädret. Jag tog en sväng till Duveholmssjön och kikade. För många år sen så fanns även ett hopptorn men det rostade väl bort så numera finns bara en svikt. När man var mindre så var det här den självklara samlingsplatsen på somrarna, när man blev lite större så träffades man här och drack mellanöl och grillade, det var tider det…
Rakt över sjön har man byggt ett nytt hus och jag måste säga att dom som valt stilen nog inte har tänkt på omgivningen för inte passar huset in väl ?
Bilderna är tagna med min nya Nikon P7000, jag måste nog vara nöjd med den ![]()
Är det inte dags för Muller att slänga in handduken nu? Finns det verkligen någon som tror att denne man som är känd för att slarva med ekonomin någonsin ska kunna få Saab på fötter?
Nu har man tydligen lyckats sälja 520 bilar till kineserna, bilar som inte finns. Om man nu inte får leveranser från underleverantörer hur ska man då bygga dessa och tidigare sålda bilar som ännu inte är byggda?
Muller är i USA och raggar pengar vilket han är duktigt på, men frågan jag ställer mig är på vilka villkor han hela tiden lyckas skapa fram kapital här och där. Alla i bilbranschen är väl medvetna om Saabs situation och det förvånar mig att man trots det går in med köpordrar, känns nästan som att det är något lurt med dom där bilaffärerna.
Även om Muller nu lyckas skaffa pengar till lönerna så är det snart dags för nya löneutbetalningar och dessutom är man skyldig olika underleverantörer hundratals miljoner så den enda lösning som jag tror på är att man släpper in ryssen Antonov i Saab eller också lägger ner.
Saabaffären är förvånande från start till mål, fortfarande är det ofattbart att man verkligen trodde på Muller och hans företag Spyker Cars som aldrig har gått med vinst under dom tio år som dom funnits. Visst har Muller lyckats skrapa fram kapital här och där men det krävs stora summor för att Saab ska kunna komma på fötter och börja producera. Det krävs också att man får fart på försäljningen av bilar vilket inte är det lättaste, vi pratar nog om flera år innan Saab kan visa nån vinst.
Självklart hoppas man på ett mirakel så att Saab kan överleva och kanske återfå lite av sin forna glans men det ser verkligen mörkt ut.
Aftonbladet, Expressen, SVD, DN, VG, VG2
Voddler har nu fixat till sin Androidapp så att man även kan se filmer direkt, än så länge finns bara runt 200 att välja på men skafferiet fylls hela tiden på. Som vanligt är det en blandning av gratisfilmer och betalfilmer som erbjuds. Gratisfilmerna är totalt okända för mig och säkerligen av B-klass men va sjutton, det är ju gratis.
Jag har provat appen på min Samsung Galaxy Tab som har en 7-tumsskärm och det flyter på riktigt bra. Vi pratar inte biokvalite men på resan duger det gott. I min Samsung Galaxy S flyter det på lika bra, men blir förstås inte lika njutsamt på grund av den mindre skärmen.
Hitills har Spotify varit kungen på tronen men nu börjar utmanarna närma sig. Wimp är en bra tjänst som har ca 6 miljoner låtar, inte lika många som Spotify men Wimp har en del artister som Spotify saknar. Man ligger t ex inne med Pink Floyd och det är man ensamma om. Vilken tjänst man nu väljer är en smaksak men personligen gillar jag nog Wimp bättre. Du kan prova Wimp gratis ett tag sen kostar tjänsten 99kr per månad.
Katrineholm har sina vackra platser och Gröna Kulle där vårt kommunalråd huserar är ett av dom. Otroligt fina planteringar och palmerna gör att det ser lite exotiskt ut. Rakt över gatan ligger så Stadsparken som är helt otroligt vacker med alla sina växter och grönska, kan man verkligen kalla en oas. Perfekt ställe att pausa på och varför inte ta en kall öl eller en bit mat i restaurangen.
Sköna sommarkvällar är det en fröjd att sitta o mysa på utomhusserveringen.
Små dammar och vattendrag med en krokodil…jo till vänster i bilden…huga!
Nästan lite japanskt över vissa delar av parken.
På våren är det ett fyrverkeri av färger när allt blommar, väl värt ett besök om du har vägarna förbi.
Midsommarafton blev en riktigt trevlig historia med syster och hennes familj, det åts och glammades så det stog härliga till. Vi var ett helt gäng med galningar som skrävlade så mycket det bara gick ![]()
Hungriga människor som undrade om maten aldrig skulle bli klar.
Syrrans lilla Hilma fick sig en grötdutt.
Tackar alla som deltog, det blev en riktig höjdardag. Speciellt tack förstås till syster och hennes familj som ville komma och hälsa på.
Nu är vi äntligen framme vid den där dagen som dom flesta brukar tycka om. Midsommar för mig är fint sommarväder och en go samling människor som kommer ut till vårt torp för att äta och dricka gott och umgås i en skön atmosfär. I år blir det lite speciellt eftersom det blir första gången som jag firar ihop med min syster och det ser jag fram emot.
Nu får ni ha det så gott och skönt, njut av bara katten nu…
Nu får inte arbetarna på Saab ut sin lön och det är väl ett tecken på att skutan börjar sjunka. Redan från början skrev jag om att jag helt enkelt inte tror att Spyker är rätt köpare. Hur skulle denne Viktor kunna få ordning på Saab när han inte ens fick ordning på Spyker? Hans lilla sportbilsfabrik har aldrig nånsin gått med vinst och hur ska han då vända Saab till att bli vinstrikt?
Visst skulle regeringen kunna gå in och hjälpa Saab men i det här fallet håller jag nog för en gångs skull med Maud Olofsson när hon säger att Saab måste klara detta själva. Det kan helt enkelt inte vara så att regeringen ska gå in med pengar i ett företag bara för att hålla det över ytan, säljs inte bilarna så kan man knappast ge konstgjord andning och tro att det ska fungera. Visst kommer många underleverantörer och anställda att få lida av en nedläggning men vi har sett det förr och med tiden så löser det sig oftast på ett bra sätt för dom flesta. Trist att det skulle behöva bli så här med ett så fint bilmärke som Saab är, kan man månne tro på ett mirakel ?
Aftonbladet, Aftonbladet2, SVD, DN, GT
Nu har jag kompletterat min fotoutrustning med en ny avancerad kompaktkamera. Valet föll på en Nikon P7000 på grund av att den helt enkelt tar väldigt bra bilder och att den är utmärkt att filma med. Alla inställningar kan göras manuellt eller med automatik och självklart klarar den Raw. Blir ett mycket bra komplement till min Nikon D90. Inte alltid man vill bära med sig sin systemare och då är den här helt perfekt med sitt lilla format, bildkvaliten ligger väldigt högt och kan nästan jämföras med en bra systemkamera. Nedan ser du lite data på kameran.
Tanken är att den här alltid ska vara med, vet inte hur många gånger jag missat kanonbilder på grund av att kameran legat hemma och skräpat, kan även tänka mig att börja leka lite med gatufoto och sånt. Ska bli riktigt kul att testa denna lilla goding.
Digital zoom 4x
Filterdiameter Ja, via adapter
Fokusering Automatisk + manuell
Närgräns 2cm
Minnestyp SD, SDHC
Minne som ingår Nej, inbyggt minne på ca 79MB
Bildskärm 3,0" på 921000 pixel
Ljusmätning Flerzon + centrumvägd + spotmätning
Vitbalans Auto + manuell
Ljuskänslighet Auto (100-800), Auto high (100-1600) samt manuell ISO 64, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 (6400 i Hi 1 läge och nattläge med ISO 400-12800)
Exponering Programautomatik + bländarautomatik + tidsautomatik + manuell
Exponeringskompensation +/- 2 steg
Självutlösare 3, 10 sek
Blixt Inbyggd, möjlighet till extern
Blixtinställningar Auto, på, av, röda ögon-reducering, slow synk
Film HD 720p: 1 280 × 720/24 bps, VGA: 640 × 480/30 bps, QVGA: 320 × 240/30 bps
Anslutningar USB 2,0, HDMI, AV-ut
Batteri EN-EL14
Mått 114,2 × 77,0 × 44,8 mm
Vikt Ca 360 g (inklusive batteri och SD-minneskort)
Medföljande tillbehör Uppladdningsbart litiumjonbatteri EN-EL14, batteriladdare/AC-adapter MH-24, USB-kabel UC-E6, AV-kabel EG-CP16, kamerarem AN-CP22
Medföljande programvara ViewNX2
Jag undrar vad poliserna tänkte när dom öppnade bakluckan och fick se en bil i bagaget…
Ja nog är människor uppfinningsrika ibland ![]()
Läs mer hos Aftonbladet
Aktivisterna tog sig in till grisarna och dokumenterade rent djurplågeri på ett antal gårdar runt om i Sverige, samtliga bönder gick fria men nu riskerar aktivisterna straff.
Att det förekommer djurplågeri på dessa stordriftsgårdar är jag säker på, det handlar om pengar som vanligt och inte sjutton tänker man på grisarnas bästa. Aktivisterna filmade en mängd missförhållanden men grisbonden Hultström menar att det är aktivisterna som skadat grisarna. Anser personligen att det är en stor skandal att dessa bönder inte straffas!
I dagens prisjakt så sparar man precis som alla andra företagare inom köttbranschen in på så mycket man kan annars klarar man inte att konkurrera med allt importerat kött. Man behöver väl inte vara nån Einstein för att förstå vilka som drabbas av denna kostnadsjakt.
Oj vad trist, Clarence Clemmons har avlidit och rockvärlden sörjer. För mig var Clarence inte bara en av dom tongivande i E Street Band han gjorde även en hel del bra musik på egen hand. Självklart är det en stor förlust för Bruce Springsteen, något E Street Band finns inte mer för vem skulle kunna ersätta Clarence? Nä finns ingen…
Aftonbladet, Expressen, VG, SVD

Categories
Tag Cloud
Blog RSS
Comments RSS
Last 50 Posts
Back
Back
Void « Default
Life
Earth
Wind
Water
Fire
Light 