
Nu stiger spänningen, finns det liv på Mars? Metangas finns på planeten och då finns möjligheten att någon form av liv finns. Skulle det visa sig att så är fallet ökar förstås sannolikheten att det finns liv på andra planeter också. Jag har alltid tyckt att det vore väl märkligt om bara liv fanns på jorden, jag är mer eller mindre övertygad om att det finns liv på andra planeter.
Det livet behöver inte se ut som vi tror, det kan helt enkelt vara nån form av liv som vi inte ens kan tänka oss, det finns fortfarande så otroligt mycket outforskat och eftersom avstånden till andra planeter är så gigantiska så är väl frågan om vi nånsin kommer att upptäcka eventuellt liv.
Start Slide Show with PicLens Lite

Categories
Tag Cloud
Blog RSS
Comments RSS
Last 50 Posts
Back
Back
Void « Default
Life
Earth
Wind
Water
Fire
Light 
Det stora felet som dagens vetenskapsmän gör är att alltid jämföra med oss.
Jag tror att vi får förbereda oss på när vi eventuellt hittar liv på mars ser det inte ut som det kom från jorden. Det måste följa en evolution i sin egen planets riktning. Tror också att om det nu snart kan konstateras att det finns liv ute i universum så tror jag att dem kommer fram till att “big bang” teorin inte håller.
Jag tror att dem har totalt missuppfattat att allting i hela universum skulle komma från detta solsystemet. En del kan i försig göra det, men inte hela universum.
Och så pratar dem om att universum utvidgar sig, jo kanske, men från var?
Finns det flera universum, det kan finnas olika dimensioner, olika hastigheter som livet lever i. Men det är inga fsatställda termer. Men det kommer kanske en dag då vi vet mer.
Intressant område till 100% Tack för mej!
[...] var det dags för en ny omgång av Nu ska vi alla leka att det kanske finns liv på Mars? Astrobiologbloggaren Andrej summerar upptäckten på Liv på [...]
Ja, det är spännande. Till och med det observerade metanet och vattenångan i sig ökar chansen, det finns encelligt liv som lever av sånt också.
“Det måste följa en evolution i sin egen planets riktning.”
Helt rätt, och faktiskt så påstås det att majoriteten av vanliga biologer är helt införstådda med att evolutionen är en process som är oberoende av substrat. (Dvs den sker i någon form i evolutionära algoritmer, i virus, i cellulärt liv, med mera.) Det är nog bara så att astrobiologer är tvungna att göra de enkla testerna först, dvs de som de redan har kunnat kolla på jorden.
Om det är någon tröst så är många tester av biologiska processer, till exempel av isotopkvoter, i princip oberoende av livets evolverade kemi.
För övrigt är “big bang” teorin ytterst också om en process, den observerade expansionen av universum, och som sådan oberoende av biologisk evolution. Tvärtom så sätter den en gräns bakåt i tiden för den senare.
“allting i hela universum skulle komma från detta solsystemet”
Vem påstår det? Inte astronomer och kosmologer vad jag vet.
“universum utvidgar sig, jo kanske, men från var?”
Det är ingen explosion “i” något förexisterande (vad?) med ett explosionscentrum, utan en expansion av _allt_ existerande i varje delvolym.
Föreställ dig ett russinbröd som jäser. Du står i ett av russina, låt oss kalla det Vintergatan, och du ser brödet jäsa i alla riktningar. Men på russinet bredvid, kalla det Andromeda, står en annan observatör och ser likaså brödet jäsa i alla riktningar. Båda har rätt – Big Jäsning existerar – och resultatet blir gott.
Det som gör att vi russin inte märker något beror på att universum är relativistiskt “platt” i grunden, det vill säga lokalt är expansionen så liten och ynka svag att vad jag förstår den relativt svaga gravitationen ändå lätt håller ihop alla russin… ehm, bundna system, som galaxer.