09 May 2009 @ 6:34 PM 

Ja herregud, vad ska man säga ett inte ens kunna gå på en begravning utan att A-kassan kan dras in, vad fan är det för samhälle vi har egentligen?

Är det meningen att man ska vara totalt rättslös bara för att man är arbetslös, som tillråga på allt är påtvingad? Det måste finnas ett visst utrymme för mänsklighet, jag har sakt till alla mina anhöriga att dom får minsann vänta med att dö tills jag fått ett jobb annars blir jag bankrutt.

Nu tror jag dock att inte alla arbetsförmedlare skulle göra något så jävla taskigt som att dra in a-kassan för en begravning, jag vill gärna tro att dom kan vara mänskliga även dom, trots ett horribelt regelsystem.

Aftonbladet

Posted By: Lars-Ove Törnebohm
Last Edit: 09 May 2009 @ 06:34 PM

EmailPermalink
Tags


 

Responses to this post » (5 Total)

 
  1. Jenny says:

    Det är ju så att man är livegen. När jag först blev arbetslös var jag mycket noga med att fylla i hinder, (sjukdom och allt annan form av frånvaro) men märkte snart att ingen annan gjorde det. På AF tittar de undrande idag på mig när jag fyllt i övrig angelägenhet, att jag inte varit tillgänglig, ex läkarbesök, åka till föräldrarna och allt vad det nu är – för enligt reglerna har jag inte rätt till ersättning om jag inte kan hoppa på ett jobb inom en timme, och det kan man ju ofta inte. AF kan som sagt var inte alltid reglerna själva. En begravning dock, tycker jag man ska ha rätt att få ledigt för, obetald ledighet visserligen, men man ska inte behöva bli utskriven! Det blir man inte om man är i något program och behöver tillfällig ledighet för ex operation eller begravning.

  2. [...] Naturligtvis ska man som arbetssökande stå till arbetsmarknandens förfogande, men när blev regeltolkningen så absurd? Det har inte alltid varit så här. De senaste åren har detta blivit värre och värre. Vem bär ansvaret för den absurda regeltolkningen? Vem drar i trådarna? [...]

  3. [...] är gud! Buga inför Arbetsförmedlingen!, Arbetslös – rättslös i kommunarrest?, Horribla jäkla regler, En mycket ensam handläggare, Avstängd från A-kassan för att hon gick på begravningen, Gick [...]

  4. Laila says:

    Ja jag vet inte, men undrar ändå om det kanske var så att hon fyllt i “arbetslös” den dagen? Även om reglerna är horribelt hårda och omänskliga, så tror jag ändå att det är några fakta som fattas i den artikeln. Inför det senaste mötet på AF sa de tex: Glöm inte att meddela om du får förhinder FÖR ANNARS måste vi meddela akassan och du blir utskriven. Med andra ord, om man bara meddelar och anger ledighet på kortet, så SKA det inte vara några problem…
    Men sedan kan man ju tycka att man kan få betalt för den dagen…

    Lailas last blog post..Djurliv

  5. tack för er medkänsla.
    Mvh den tuula fr nybro

Post a Comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv Enabled

 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
  • Users » 1
  • Posts/Pages » 5,156
  • Comments » 4,598
Change Theme...
  • VoidVoid « Default
  • LifeLife
  • EarthEarth
  • WindWind
  • WaterWater
  • FireFire
  • LightLight

About



    No Child Pages.

Bloginfo



    No Child Pages.

Mina länkar



    No Child Pages.

Fotografer



    No Child Pages.

Fotoguider



    No Child Pages.

Kameratester



    No Child Pages.

Film och TV



    No Child Pages.