Att föda barn är inget jag tänker göra, men att skicka hem mödrar sex timmar efter förlossning låter aningen fel i mina öron, såklart handlar det om besparingar som självklart drabbar oss som tvingas använda oss av vårdapparaten. år efter år så ska det sparas på vården och samtidigt sänker man skatterna, jag väljer högre skatt framför sämre vård!
"Sjukhuset i Örnsköldsvik ska genomföra stora personalnedskärningar. Till följd av detta slutar 12 av 15 undersköterskor på BB och mammorna ska nu skickas hem sex timmar efter förlossningen. De har i stället rätt till dagligt stöd av en barnmorska via telefon, skriver Örnsköldsviks Allehanda.
– Jag tror vi kommer att kunna leva upp till de krav som ställs på oss, förutsatt att vi har de resurser som behövs. Patienterna kommer att kunna känna sig säkra, säger överläkaren Jarl-Erik Smeds till ÖA. "
Start Slide Show with PicLens Lite
Categories
Tag Cloud
Blog RSS
Comments RSS
Last 50 Posts
Back
Back
Void « Default
Life
Earth
Wind
Water
Fire
Light 
[...] om kvinnor börjar dö i barnsäng, så blir det ju riktigt som det var förr i tiden eller?), törnebohm.com – Vården knäar, Aftonbladets blogg – Fotbollsfrun: Dagens [...]