En 63 årig förtagare i Piteå sköt efter tjuven som snott hans grannes båtmotor. Jag kan mycket väl förstå hans handlande, att idag få polisen att åka på såna brott är nästan omöjligt och säkert ännu svårare i det glesa landskapet norrut där avstånden är stora.
Jag har själv blivit utsatt genom att två personer försökte stjäla min bil mitt i natten, tror ni att polisen kom? Nä jag fick själv gå ut och jaga bort dom ur bilen, alltså måste man riskera sitt liv eller bli av med bilen.
Har man blivit drabbad ett flertal gånger av tjuvar så tröttnar man till slut, det är väl självklart! När det inte lönar sig att ringa polisen så måste man få freda sin egendom, kanske inte genom att skjuta på folk men skrämma dom kan vara tillräckligt.
Läs även andra bloggares åsikter om Polisen, Självförsvar, Brott, Stöld

Categories
Tag Cloud
Blog RSS
Comments RSS
Last 50 Posts
Back
Back
Void « Default
Life
Earth
Wind
Water
Fire
Light 
Polisen i Sverige har verkligen blivit flat. Och de flesta lagar skyddar förövarna mer än de som utsätts för brott. Isch.